פרסום מודעות כינוס נכסים- המדריך


כינוס נכסים הנו תחום מורכב מאוד ועל מנת להבין כיצד לבצע את זה כמו שצריך, יש להבין את העולם הזה.

 כינוס נכסים – תהליך ארוך שכדאי לדעת עליו.

במצב הכלכלי של היום ישנם לא מעט אנשים אשר נכנסו לחובות וכתוצאה מכך נכנסו להליכי הוצאה לפועל, מימוש וכינוס נכסים. בכל מצב בו זוכה כלשהו לא יכול לקבל תשלום על החוב שחייבים לו, הזוכה יכול לפנות לפירעון החוב באמצעות הליך שנקרא "מימוש", הליך זה הנו בעצם הליך של תפיסת הנכס (בין אם מדובר בכסף אשר נתפס אי איפה, רכב וגם נכסי נדל"ן דוגמת דירות ובתים פרטיים. כונס הנכסים הנו בעצם עורך דין אשר ממונה על ידי בית המשפט (לפעמים מדובר בעורך הדין של הזוכה אך העניין תלוי ברצונו של בית המשפט).

 

מינוי כונס נכסים – תהליך מינוי עורך דין בתור כונס נכסים

חשוב להבין כי כונס נכסים מקבל כתב ומינוי וללא כתב שכזה אינו יכול לפעול. כונס הנכסים הנו בעצם משמש כפקיד בית משפט ומבצע את הוראות בית המשפט וככזה, גם אם מדובר בעורך דינו של הזוכה על עורך הדין חלות חובות הנאמנות והזהירות הן כלפי הזוכה, הן כלפי החייב והן כלפי כל צד אחר בעניין. לאחר ביצוע כתב המינוי וקבלת האישור על כך, כונס הנכסים מחויב לרשום הערת אזהרה על כך ברשומות השונות – דוגמת רישומי הטאבו של הנכסים אשר בחזקת החייב. חלק מתפקידו של כונס הנכסים הוא גם "לשלוט" על הנכס עצמו ובשביל לבצע זאת, במקרים מסוימים כונס הנכסים ייאלץ לפנות את החייב מהכנס שלו (ובאם החייב מסרב להגיש בקשות לפינוי).

נהדר, אז תפסנו את החזקה בנכס, מה הלאה?

 השלב הבא לאחר שהנכס נמצא בידי כונס הנכסים הוא לקבל חוו"ד משמאי מקרקעין, אותו שמאי מקרקעין יעריך כמה בדיוק שווה הנכס באם היה מדובר בתהליך רגיל של מכירת דירה. בנוסף, אותו שמאי מקרקעין ייתן לנו חוות דעת כמה שווה הנכס במצב שבו הוא נמצא כרגע (מכירה באמצעות כונס נכסים). חשוב להבין כי בתהליך המכירה מעורב גם ראש ההוצאה לפועל, אשר בשביל אישור המכירה הסופי ייעזר בחוות דעת זו על מנת לתת את האישור הסופי – הרי בתהליך שכזה מדובר בירידת ערך של עד ל-4/5 מהסכום המקורי! (20 אחוזים פחות מהשווי המקורי של הנכס.

 

 אוקיי… ההכנה למכירה התבצעה, איך עושים את זה?

 התהליך יכול להיות פשוט מאוד או מסובך מאוד וכאן נכנס הניסיון של חברת פרסום מודעות טובה ומקצועית – מכירת נכס (ובעיקר כנסי נדל"ן) מבוצעים בצורה של מכרז בו אנשים שונים מציעים הצעת מחיר שבסופו כונס הנכסים בוחר את אחת מההצעות (ההצעה הנבחרת לאו דווקא תהיה הגבוהה ביותר אלא הטובה ביותר – דוגמת קונה עם כסף מזומן אל מול קונה בעל הצעה גבוהה יותר שיאלץ לקבל אישור משכנתא – הכל לשיקול דעתו האישית והזהירה של כונס הנכסים). את הטפסים להגשת ההצעה ניתן לקבל במשרדו של עורך הדין המתפקד בתור כונס הנכסים.

 

כיצד מפרסמים מודעות כינוס נכסים?

בכדי לקבל הצעות שכאלו יש לפרסם מודעה אשר תעמוד בדרישות מערכת בתי המשפט וההוצאה לפועל ובו-זמנית גם תמשוך את תשומת לבם של האנשים הנכונים ובו-זמנית תייתר את הפניות של אלו אשר אין בידם אפשרות לרכוש את הנכס. על מנת לבצע את הפעולה בצורה יעילה, מהירה ובאופן שיחסוך לכם כסף וזמן מומלץ לבצע את פרסום המודעות באמצעות חברת פרסום מודעות.

 

מודעות כינוס נכסים – חברת פרסום מודעות

חברת פרסום מודעות מקצועית ויעילה אשר תדע לנסח עבורכם את המודעה כך שתענה על דרישות מערכת בתי המשפט, כך שהמודעה תהיה מושכת לעין ותהיה מפורטת בדיוק כך שתמשוך את אלו אשר תרים אחר נכס שכזה ובו-זמנית תייתר את הפניות – הן במייל, הן הפרונטליות והן הטלפוניות של אנשים אשר אינם רציניים או אינם בעלי אמצעים לרכישת הנכס המדובר. לאחר מכן, חברת פרסום מודעות שכזו תוכל לשאת ולתת מול המדיות השונות על מנת לאתר מיקום אופטימלי למודעה שלנו. ולבסוף, באמצעות קשרים ומאגר ידע אשר הצטבר במהלך השנים, חברת פרסום מודעות שכזו תוכל גם לשאת ולתת בכדי לקבל את המחיר הטוב ביותר עבור המודעה הספציפית שלנו.

 הגשת הצעות וההתמחרות

כונס הנכסים קובע תאריך אחרות להגשת הצעות במכרז. במהלך תקופה זו ועד לתאריך זה, אנשים מוזמנים להגיש הצעות לרכישת הנכס. הצעות שכאלו יוגשו על גבי טפסים ייעודיים אשר ניתן יהיה למצוא ולהגיש במשרדו של עורך הדין אשר מונה ככונס הנכסים עבור הנכס המדובר. לאחר קבלת כלל ההצעות, כל המציעים מוזמנים למשרדו של כונס הנכסים לתהליך של מכירה פומבית בו המחיר ההתחלתי הנו ההצעה הגבוהה ביותר – לאחר סיום המכירה הפומבית (ההתמכרות) נקבע הזוכה במכרז – לרוב מציע ההצעה הגבוהה ביותר אך לא תמיד. שוב, נזכיר כי בניגוד למכרזים רגילים, מכרז כינוס נכסים באמצעות ההוצאה לפועל אינו כפוף לחוקים אלו ולאו דווקא ההצעה הגבוהה ביותר היא זו שתזכה.

 חשבתם שבזה זה נגמר והנכס שלכם? אז זהו, שלא…

גם לאחר שזכיתם במכרז, המצב כאן אינו מצב רגיל של רכישת דירה רגילה שבה אדם מעוניין למכור את הנכס, חותמים על חוזה, הולכים לעורך דין, מבצעים את התשלום, מעבירים בעלות ובזה זה נגמר. ממש לא. אנשים עובדים בשביל לקנות את הנכס שלהם חיים שלמים ולכן, גם לאחר כל התהליך הארוך הזה ניתנת לחייב ממנו כונס הנכס – אפשרות לפדות את הנכס ועל מנת לעשות זאת על החייב להגיש הצעה שלא תיפול מהסכום של ההצעה הזוכה. במקרה בו נפדה הנכס, המצב הוא שהמכרז וכל ההליך שהתבצע לפני כן, מבוטל כליל! הנכס חוזר לבעליו המקורי. במידה והנכס לא נפדה והחייב ויתר על האפשרות שלו לפדות את הנכס כונס הנכסים מפנה את ההצעה הזוכה לאישורו של ראש ההוצאה לפועל על מנת לקבל את האישור להמשיך בהליך.

 רכישת נכס בכינוס נכסים – לא מפחיד כלל…

אנשים רבים מפחדים לבצע רכישת נכס בכינוס נכסים – אך למעשה אין שום בעיה או פחד לבצע זאת – למעשה מדובר בעסקה די טובה, בסופו של דבר לאחר כל ההליך המתואר מעלה, הנכס עובר לבעלותו המלאה של מי שזוכה במכרז וזאת על פי הוראה של ראש ההוצאה לפועל. הנכס עובר לבעלות החדשה ללא חובות, שעבודים או כל זכות של כל אדם על הנכס – כך שלמעשה אין שום חשש. בנוסף, רכישת נכס כלשהו באמצעות כינוס נכסים הנו דרך מעולה לחסוך ברכישה מכיוון שבדרך כלל מדובר במחירים נמוכים מהמחירים של הנכסים המדורים בשוק.

כמובן, שלא הכל ורוד ואכן יש חסרונות… כמו שצוין מעלה, לא תמיד אנו יכולים לדעת כמה באמת שווה הנכס ואין לנו דרך לבצע בדיקה בעצמנו, כך למעשה יכול להיות שלא רק שלא נחסוך אלא נציע הצעה גבוהה יותר ממחיר השוק. בנוסף, אפילו עם זכינו – בעל הנכס המקורי יכול לפדות את החוב ובכך לבטל את בעלותנו בנכס. גם לאחר שזכינו ואושרה זכייתנו אם תתקבל הצעה טובה וגבוהה באופן משמעותי מההצעה הזוכה ניתן יהיה לעצור את ההליך שוב. עם זאת, תינתן למגיש ההצעה הזוכה להשוות את הצעתו. בכל מקרה, גם לאור החסרונות הללו פעמים רבות אנו נחסוך לא מעט כספים בדרך זו.

כמה המלצות בכל הקשור לכינוס נכסים…

 לפני הגשת הצעה לכונס הנכסים כדאי ואף מומלץ לבקש מעורך הדין אשר מתפקד בתור כונס הנכסים עותקים של נסח הטאבו ואישורי הזכויות לגבי אותו הנכס, עותק של חוות הדעת שביצע שמאי המקרקעין בכל הקשור למחיר הנכס ולמצבו הן מבחינה משפטית, הפיזית והתכנונית – דברים אשר משפיעים על מכירו. כמו כן, כדאי ואף מומלץ לבקש עותק אשר מוכיח את מינויו בתור כונס הנכסים לנכס המדובר. לאחר שעברנו את כלל השלבים הללו, כדאי מאוד לבקש מלכתחילה טיוטה של הסכם המכר ולשכור שירותים של עורך דין (אחר) שיתפקד מטעם הקונה על מנת לעמוד על זכויות הקונה.

 

לסיכום, תהליך כינוס הנכסים הינו תהליך ארוך – תהליך אשר מתחיל במצב בו חייב לא מסוגל לשלם את חובותיו וכתוצאה מכך, זוכה או זוכים מחויבים לפנות אל ההוצאה לפועל על מנת לגבות את חובם, במצב כזה החייב מוכרז כחייב מוגבל באמצעים, מוכרז כפושט רגל וכל נכסיו מכונסים על מנת לפדות את חובותיו כלפי החייב או החייבים וזאת על מנת לשלם את המקסימום הניתן לזוכים לפני הכרזתו כפושט רגל ולבסוף נתינת ויתור על כל חובותיו על מנת שיוכל להתחיל את חייו מחדש ללא עול החובות שמכביד עליו.